Uudet tiedekummiluokat valittu!

Helmikuussa oli käynnissä haku STEKin tiedekummiluokaksi, ja uudet 50 kummiluokkaamme on nyt julkistettu. STEKin tiedekummiluokat viettävät päivän tiedekeskus Heurekassa näyttelyihin tutustuen ja osallistuvat Sähkölä-näyttelyn työpajaan. Vierailut toteutetaan kevään ja syksyn aikana.

Onnea uusille tiedekummiluokille:

Askolan koulu, alakoulu 3B (Hanna-Kaisa Hyppönen)
Aurinkolahden peruskoulu 3B (Tiina Nyström)
Aurinkolahden peruskoulu 1E (Niko Mäkinen)
Botby grundskola 6 (Michaela Suomi)
Hakarinteen koulu 4.lk (Anna Kaisa Siltanen)
Hangon Keskuskoulu 6A (Olli Mustonen)
Hilda Käkikosken koulu 3.-6.lk (Piia Siltala)
Hyvinkäänkylän koulu 2-5C (Minna Felin)
Hyökkälän koulu 2A (Maarit Paavola)
Ilolan koulu 1.-2.lk yhdysluokka (Kaisu Ahonen)
Ilolan koulu 3A (Anna-Maria Asikainen)
Juvanpuiston koulu 6H (Heidi Jaatinen-Tomppo)
Järvenpään Yhteiskoulu 2A (Marleena
Kantvikin koulu 3A (Erja Pietikäinen)
Katajanokan ala-aste 6A (Tuula Pellas)
Keskuskoulu 6B (Eeva-Kaarina Salmia)
Keskuskoulu, Porvoo 5A (Yrjö Villanen)
Killan koulu 2-3 B (Heidi Matilainen)
Leppätien koulu 3lk (Maarit Mellbin)
Maatullin ala-aste 2A (Sanna Vainio)
Martin koulu 4A (Minna Pienmäki
Martinkallion koulu 6B (Arja Kalistaja-Tikka)
Matinlahden koulu 3B (Tuovi Similä)
Meilahden ala-aste 4D (Sanna Kullberg)
Meilahden ala-aste 4B (Laura Rytkönen)

Metsolan koulu alkuopetusluokka (Terhi Laakso)
Mikkolan koulu 4B (Anna Laakso)
Myrskylän Kirkonkylän koulu 5lk (Henna Holma)
Myllymäen koulu 3B (Piipponen Leena)
Nummelan koulu 4D (Juha Nieminen)
Nyhkälän koulu 6A (Marika Tudeer)
Paloheinän ala-aste 6C (Kristiina Parkkisenniemi)
Paloheinän ala-aste 4B (Kimmo Korpi)
Pihlajiston ala-aste, Viikinmäen sivukoulu 1D (Päivi Koivukangas)
Pornaisten Yhtenäiskoulu 4-5 Y (Sari Hartikainen)
Puistolanraitin ala-asteen koulu 3B (Päivi Sohlberg)
Pähkinärinteen koulu Vantaa 5C (Tiina Pesonen)
Päiväkummun koulu 1 - 2 S (Sirpa Puska)
Rastaalan koulu 1C (Sonja Heikkilä)
Rekolan koulu 2B (Päivi Ahlroos)
Rekolan koulu 2A (Marjo Kuvaja)
Riihikallion koulu 4C (Sara Horstia-Niemi)
Roution koulu 2 (Anne Kalteva)
Savion koulu 2A (Anni Jyrinsalo)
Tahvonlahden ala-aste 1A (Elina Jauhiainen)
Tapanilan ala-asteen koulu 5 - 6 A (Kirsi Hänninen)
Tytyrin koulu 3B (Riikka Sutinen)
Uotilan koulu 3A (Riitta Anttila)
Vattilan koulu 4B (Annukka Sukselainen)
Viherlaakson koulu 1-2H (Heidi Pohjoismäki)